Καισαριανή, 27 Νοεμβρίου 2017

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΙΜΑ ΤΗΝ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Η εκδήλωση για την επέτειο του Πολυτεχνείου πραγματοποιήθηκε κατά τις δύο πρώτες διδακτικές ώρες την Τρίτη 21/11/2017. Για την υλοποίηση της εργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων Β' και Ε', οι εκπαιδευτικοί Θεατρικής Αγωγής και Μουσικής, αλλά κυρίως οι μαθητές των τάξεων αυτών, οι οποίοι και καταχειροκροτήθηκαν στο τέλος από τους συμμαθητές τους, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς τους που τους παρακολουθούσαν.

010
011
013
015

Καισαριανή, 15 Νοεμβρίου 2017

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Αγαπητοί γονείς,

Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση του Σχολείου μας προς τιμήν της 44ης επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου το 1973.

Η Εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου και ώρα 10.30 π.μ..

politexneio 2017

Ο Διευθυντής,

ο Σύλλογος Διδασκόντων και

οι μαθητές του 2ου Δημ. Σχ. Καισαριανής

Καισαριανή, 27 Οκτωβρίου 2017

Εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου

Το σχολείο μας τίμησε την επέτειο του ΟΧΙ.

Στις 27 Οκτωβρίου οι μαθητές των τάξεων Γ' και Δ' ετοίμασαν με τη βοήθεια των δασκάλων τους Β. Καραμποσλή (Γ1), Ε. Αλογάριαστου (Γ2), Ζ. Λάμπρου (Δ1) και Ξ. Φουντουκίδου (Δ2) και παρουσίασαν μια πάρα πολύ ωραία εκδήλωση με τραγούδια, ποιήματα, βίντεο και αφηγήσεις.

143146

Στις 28 Οκτωβρίου οι μαθητές των τάξεων Ε' και ΣΤ' συμμετείχαν στην παρέλαση του Δήμου Καισαριανής. Τους μαθητές συνόδεψε ο εκπαιδευτικός Φ. Αγωγής του σχολείου μας κ. Παναγιώτης Χατζηελευθερίου.

pa280078pa280079

Καισαριανή, 25 Οκτωβρίου 2017

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου ημερίδα που διοργανώθηκε από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Καισαριανής. Κεντρικός ομιλητής της ημερίδας ήταν ο κ. Σφακιανάκης, απόστρατος αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ. του τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Την ημερίδα παρακολούθησαν ο Δήμαρχος Καισαριανής κος Σταμέλος, η σχολική σύμβουλος κα. Καπετανίδου και μεγάλος αριθμός γονέων.

139

141

Καισαριανή, 23 Οκτωβρίου 2017

Αγαπητοί γονείς,

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου και ώρα 9.00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση του Σχολείου για τον εορτασμό της επετείου της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου.

Την ημέρα αυτή δεν θα γίνουν μαθήματα, οι μαθητές θα προσέλθουν στο Σχολείο κατά την ώρα έναρξης της εκδήλωσης και θα αποχωρήσουν μετά τη λήξη της (περίπου στις 10.00 π.μ.).

Καισαριανή, 11 Οκτωβρίου 2017

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Αντιπροσωπεία από την εθελοντική ομάδα <<Ομάδα Δράσης για την Καισαριανή>> επισκέφθηκε το σχολείο μας και πρόσφερε γραφική ύλη (τετράδια, μολύβια, μπλοκ κτλ.) με σκοπό να διατεθούν σε μαθητές μας που τα έχουν ανάγκη.

Τους ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά τους και τους ευχόμαστε δύναμη στο έργο τους.

Καισαριανή, 3 Οκτωβρίου 2017

Αγαπητοί γονείς,

Με αφορμή την 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού το σχολείο μας επισκέφθηκε σήμερα το Δημόσιο Πρότυπο Παιδικό Γυμναστήριο (Γήπεδο Νηαρ Ηστ) και το Πάρκο του Σκοπευτηρίου Καισαριανής. Στα σημεία αυτά οι μαθητές συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες, οι οποίες διοργανώθηκαν από τους γυμναστές και τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς μας, ενώ υπήρξε και συνεργασία με επίλεκτους και διακριθέντες αθλητές.

Απολαύστε μερικές απο τις προσπάθειες των μικρών αθλητών..

Καισαριανή, 2 Οκτωβρίου 2017

Αγαπητοί γονείς,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τους βασικούς κανόνες λειτουργίας του σχολείου οι οποίοι σκοπέυουν στην ομαλή και άρτια λειτουργία του.

Για να δείτε τους βασικούς κανόνες λειτουργίας πατήστε εδώ..

Καισαριανή, 7 Σεπτεμβρίου 2017

6596537043

Ο Αγιασμός του σχολείου μας θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 9:00 π.μ.

Καλή Σχολική Χρονιά σε όλους.